MOJE “PREČO”

Lokální slow fashion návrhářka / značka Praha

Začať tvoriť oblečenie v dobe, kedy oňho nie je vôbec núdza a vy nie ste množstvom ani cenou konkurencieschopný, nie je úplne rozumné. Avšak, keď ste v dlhodobom stave, kedy vám už neustále podstupovanie rozumných krokov prerástlo cez hlavu a nevidíte v ňom východisko, máte rôzne možnosti. Zostručním ich na dve: stať sa optimistom a žiť naďalej vo svojom rozumnom omyle alebo konečne poslúchnuť svoj vnútorný hlas a zariadiť sa podľa toho, čo vám už nejakú dobu radí.

Krátke žlté upcyklované šaty na štýl 60-tych rokov
Upcyklované žlté šaty  (Foto: Natalia Straková. modelka: Barbora , vlasy ,make-up, asistencia: Niky Bárnetová , asistencia:  Natálie Polášková )

Bude to znieť ako klišé, ale klišé nikdy neklame, pred niekoľkými rokmi som sa vybrala na cestu pod vedením svojho vnútorného hlasu. Zvoliť si takúto cestu znamená povedať zbohom pohodlnému životu, ktorý rozum dokáže veľmi pekne zabezpečiť. Znamená to žiť bezpodmienečne šťastne a zodpovedne slobodne, robiť veľa dôležitých rozhodnutí na vlastnú päsť, znamená to veľa strachu z neznámeho a nadobúdanie schopností, ako so strachom spolupracovať, znamená to veľa neokúseného stresu a nadobúdanie postojov, ako si ho nevytvárať, znamená to veľa radostných, ale aj dosť tienistých chvíľ, kedy zistíte, že ste úplne sami (aj keď vôbec nie ste sami), zvláštne strety so svojimi komplexami, priznanie si svojej neschopnosti a zároveň nadobúdanie prirodzenej schopnosti veriť si. A to všetko dookola na sebazdokonaľovanie. Prepáčte mi tie negatíva, no na nich sa človek učí najlepšie.

Vojenský zelené svojdielne šaty
Khaki zelené šaty  (Foto: Natalia Straková)

Ja, ja, ja, ja, ja… to je všetko? Práca na sebe mi príde celkom samozrejmá, ale po nejakom čase prišli ďalšie otázky. Prečo to robím? Načo to robím. OK, ďakujem, že mám talent na tvorenie oblečenia, ale to je všetko? Veď robím LEN oblečenie. Aké je v podstate MOJE PREČO? Robím to iba preto, aby som si zarobila peniaze? Aby som mala na nájom, aby som mala na jedlo, aby som mohla občas niekde vycestovať, a aby som mohla mať jedného dňa deti? Tieto veci mi osobne prídu ako prirodzená súčasť života, ale nie ako odpoveď na moje prečo. Žiadny glamour od života nechcem(?) a nečakám, tak prečo? Prečo pokračujem ďalej, aj keď veci veľmi často nevychádzajú ideálne a mnohokrát sa stratím?

Šedý zavinovací slow fashion kabát so zvislými pruhmi
Šedý vlnený kabát  (Foto: Natalia Straková)

Lebo počúvam svoju intuíciu a tá si vie veci vykalkulovať na úrovni, ktorú môj reálny rozum ešte neprežil a teda jej nedokáže porozumieť. “Mozog je tak komplikovaný “stroj”, takže intuícia môže byť častokrát presnejšia než bežné racionálne premýšľanie,” hovorí psychiater Jiří Horáček. Ok, tak pri tvorbe a rozhodnutiach používam intuíciu, ale aj tak ešte nemám jasnú odpoveď na svoje PREČO.

Obchod s oblečením od dizajnerky a s vintage oblečením, Praha
Veci od Majoranky nájdete v Boho Vintage Concept Store (foto: Markéta Bártová)

Počúvala som rozhovor s Jiřím Charvátom, ktorý hovoril, že si uvedomil, že je len stelesnenie Vedomia (možno slovo Boh bude zrozumiteľnejšie, ale momentálne je to slovo vraj trochu “zastaralé”, v súčasnosti je celkom populárne aj pomenovanie „Vesmír“ a možno Budha vám príde najviac cool ?), ktoré si prišlo na tento svet prostredníctvom neho prežiť svoju skúsenosť. Teraz určite mnohí z vás nechápu, čo píšem haha. Rozumiem. Človek je tvor rozumný, ale to neznamená, že sa má neustále riadiť tým, čo mu rozkáže rozum, pretože vo svojej podstate sa neskladá len z rozumu, ale aj z duše a práve jeho duša je súčasť celku, ktorý spája všetkých nás – a to je to Vedomie (Boh, Vesmír, Budha…). Ak idete cestou, ktorú vám duša našeptáva, tak idete v súlade s celkom. Pri tejto myšlienke som zistila, že mám odpoveď na MOJE PREČO.

Béžová oversize blúzka s trojštvrťovými rukávmi
Upcyklovaná halenka

Oblečenie, ktoré tvorím nie je len pre moje potešenie. Od úplného začiatku je pre vás (toho som si bola vedomá už keď som začínala). Rozumne mali mnohí pravdu, že nie je normálne začínať robiť módu v čase, kedy konkurencia je extrémna. Ale doba sa od vtedy celkom zmenila. Síce nájdeme mnoho nádherných vecí v reťazcoch za nízku cenu, s ktorou nedokážem bojovať, ale je známy fakt, že toto oblečenie je vyrobené za absurdných podmienok. Niekto v Ázii drie za úplné minimum, aby sa dievčatá v Európe a Amerike pekne obliekli a pri tom aj ušetrili… Viem, že mnohé z vás si tieto fakty uvedomujú (nie len v móde) a volajú po zmene. Práve preto som ale rada, že presne tým z vás môžem ponúknuť alternatívu v podobe pomalej módy pri ktorej nikto netrpel.

Biele tričko s konárikmi sakury
Biely pulóver / tričko

Som vďačná, že vám z času na čas môžem ponúknuť návod ako upcyklovať svoje staré veci a tým zredukovať odpad a zároveň aj nadbytočné nakupovanie. Teším sa, že dokážem upcyklovať staré oblečenie a tak prispieť k redukcii odpadu. Som nadšená, že viem, čo viem a o to viac, keď sa vám výsledky a priebeh mojej práce páčia. Som prekvapená, že sa vo mne zberajú multifunkčné nápady a o to šťastnejšia, keď vidím vašu radosť hoci len pri pohľade ako fungujú. Možno mám v ponuke len pár upcyklovaných kúskov a môže sa vám zdať, že s takým smiešnym množstvom svet nespasím a máte pravdu, ja sama ho určite nespasím, no skladá sa more z malých kvapiek alebo z jedného kusu vody?

Čierno fialový károvaný zavinovací slow fashion kabát
Zavinovací kabát   (Foto: Natalia Straková)

Keď som nad tým začala premýšľať z tohoto pohľadu, hneď sa predo mnou začala črtať úplne vynovená cesta, po ktorej kráčam s vami nech sa deje čo sa deje. Neviem, prečo som si to hlbšie uvedomila až teraz, asi som sa potrebovala sústrediť na svoje strachy, ale vďaka tomuto uvedomeniu som prirodzene veľmi príjemne motivovaná ísť ďalej s ešte väčšou odvahou a ponúknuť vám ešte viac zo svojho daru. A to nie len veci na predaj, ale aj návody na upcykláciu a inšpiráciu. Som veľmi šťastná zo všetkých, ktorí už vedia, že svet a veľké veci sa skladajú z detailov, nedokonalostí a pomalých krôčikov a je len na nás, ako s nimi naložíme.

Bez vás by Majoranka nemala zmysel.

Ďakujem

PS: Chcete čítať viac podobných článkov, alebo vás zaujíma, čo je nové? Kliknite TU a nechajte si posielať novinky z dielne Majoranky na svoj email.

Pridaj komentár

Letná dovolenka a eshop dočasne zatvorený. Vidíme sa v septembri :) Skryť