Máte doma nepotrebnú košeľu a nechcete ju vyhodiť? Skúste ju prešiť. Inšpirujte sa nasledujúcim návodom, ktorý je veľmi jednoduchý a zvládne ho aj úplný začiatočník.
Táto košeľa bola našťastie vo veľmi dobrom stave. Jediný nedostatok bol na golieri, konkrétnejšie, bol trochu odretý:
Kvôli tejto chybičke krásy som sa ho rozhodla odpárať.
1.Odprárať poškodený golier
2. Zošiť stojačik
3. Skrátenie rukávov
Keďže sa jedná o pánsku veľkosť L, rukávy sú veľmi dlhé. Rozhodla som sa ich skrátiť a zakončiť gumou, aby som ich mohla nosiť aj v zaujímavej vyhrnutej verzii.
Ako na to?
Oblečte košeľu na seba a zmerajte, aká dĺžka vám vyhovuje. Nameranú dĺžku označte špendlíkom. Od tohto naznačenia špendlíkom namerajte zhruba 2 centimetre, ktoré budete potrebovať na začistenie rukáva a taktiež na vytvorenie tunela pre gumu. Kriedou rovnomerne naznačte čiaru po celom obvode rukáva, aby ste vedeli, v ktorom mieste máte strihať. Mne to vyšlo akurát po začiatok manžety, takže presne v tomto mieste som mohla strihať.
Následne na overlocku alebo pomocou cik-cakového stehu začistíme odstrihnutý kraj.
Po začistení si pripravíme gumu. Najprv si nameráme obvod ruky v oblasti lakťa. Vzorec pre výpočet dĺžky vašej gumy bude “obvod vašej ruky v lakťovej línii” + 1 cm z čoho 2 cm budú dohromady slúžiť ako záložka na odšitie (1 cm z jednej strany gumy a 1 cm z druhej strany gumy).
Takto pripravený rukáv prešijete v šírke 1,5 cm od okraja. Koniec šitia prerušte asi 2 cm pred začiatkom šitia, aby vznikol otvor na prevlečenie gumy:
Nasleduje prevlečenie gumy:
4. Skrátenie dĺžky
Znova si oblečte košeľu a zmerajte požadovanú dĺžku. K požadovanej dĺžke pridajte minimálne 1 cm na záložku. Ja som zvolila vpredu 50 cm a vzadu 55 cm. Požadovanú dĺžku označíte špendlíkom, rovnomerne nameráte po celom obvode košele a naznačíte kriedou.
V naznačenom mieste odstrihnete a kraj začistíte pomocou obnitkovačky alebo cik-cakového stehu.
Následne dolný kraj predžehlite v šírke 1 cm a prešijete v šírke 0,5 až 0,7 cm.
Na košeliach zvyknú byť bočné švy celkom komplikované na prešitie, pretože obsahujú veľa vrstiev látky. V takýchto častiach použite hrubšiu ihlu, aby sa vám štandardná tenká ihla nezlomila.
Tak čo, vyskúšate to? Pokiaľ budete potrebovať poradiť, píšte do komentárov alebo na email majoranka.fashion@gmail.com .
PS: Chcete čítať viac podobných článkov, alebo vás zaujíma, čo je nové? Kliknite TU a nechajte si posielať novinky z dielne Majoranky na svoj email.
Vďaka!
Mária